Kalkulator kredytów walutowych

%
%
lat
PlanHipoteczny.pl

Wybrać kredyt w złotówkach, czy w walucie obcej?

Wiele banków oferuje kredyty denominowane w walutach obcych. Charakteryzują się one znacznie niższym oprocentowaniem niż kredyty w naszej rodzimej walucie, przez co wyglądają one bardzo korzystnie w zestawieniu z kredytami w polskch złotych. Atrakcyjne reklamy kuszą wiele osób, które widząc przykładowe wyliczenia rat traktują kredyty walutowe jako jedyne słusze rozwiazanie. Poniżej prezentujemy wady i zalety kredytów walutowych oraz podpowiadamy kiedy warto, a kiedy nie warto wybrać taką pożyczkę.

Plusy i minusy kredytów w walutach obcych.

Dzięki niskim stopom procentowym w Strefie Euro oraz Szwajcarii, kredyty udzielane w euro i frankach odznaczają się niskim oprocentowaniem. Przekłada się to na niższe raty niż w przypadku kredytów w złotówkach.

Decydując się na kredyt walutowy trzeba mieć na uwadze, że korzystne okoliczości dzięki, którym kredyty walutowe są dziś tak atrakcyjne, jutro mogą ulec zmianie. Pożyczki hipoteczne w walutach obcych są uzależnione od kursów walut oraz stóp procentowych w innych krajach. Ceny walut podlegają ciągłym wahaniom i zmiany kursu o 30%-40% w przeciągu kilku lat nie są niczym nadzwyczajnym. Tak drastyczna zmiana kursu waluty, w której jest zaciagnieta pożyczka, może wywindować wysokość miesięcznej raty nawet dwukrotnie!

Ponadto znacznie niższe stopy procentowe w strefie Euro jak i Szwajcarii oznaczają, że większe jest prawdopodobieństwo ich podniesienia w niedalekiej przyłości co także przełoży się na konieczność płacenia wyższych rat.

Należy jednak pamiętać, że kurs waluty może także ulec zmianie na korzyść kredytobiorcy. Spadek kursu waluty, w której denominowany jest kredyt przekłada się na niższą rate. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku obniżki stóp procentowych przez zachodni bank centralny, gdzie każda obniżka skutkuje mniejszą ratą.

Kredyt Złotówkowy Walutowy
Zalety
  • wysokość rat nie zależy od wahań kursów walut
  • niskie ryzyko
  • niskie oprocentowanie kredytu
  • jeśli kurs waluty nie wzrośnie znacząco - można dużo zaoszczędzić
Wady
  • wysokie oprocentowanie
  • uzależnione od kursu walut
  • duże ryzyko
Wczywywanie... 26