Raty równe czy malejące?

%
lat
PlanHipoteczny.pl

Kiedy wybrać raty równe, a kiedy malejące?

Zastanawiasz się, który wariant jest lepszy? Odpowiedź nie jest prosta bowiem zależy ona od indywidualnych preferencji kredytobiorcy. Poniżej przedstawiamy, krótką charakterystykę obu typów kredytów, aby ułatwić Ci samodzielną decyzję.

Czym różnią się raty oba warianty?

Raty równe są niezmienne przez cały czas trwania umowy kredytowej, czyli przez cały okres spłaty, co miesiac, płacimy stałą kwotę. Natomiast raty malejące wraz z upływem czasu są coraz niższe, niestety początkowo są one znacznie wyższe niż raty równe.

Raty malejące koncentruja się na jak najefektywniejszej spłacie zadłużenia. Okupione jest to jednak koniecznością płacenia wysokich rat przez pierwszych kilka lat spłaty zadłużenia. Pozwala to jednak zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na odsetkach.

Co wybrać?

Reasumując jeżeli zależy Ci na jak najszybszej spłacie kredytu najlepszym rozwiązaniem będą raty malejące. Pozwolą ci one nie tylko szybciej uwolnić się od uciążliwych spłat kredytu, ale przedewszyskim pozwolą zaoszczędzić na spłacanych odsetkach.

Osoby dla, których najważniejsza jest jak najniższa płatność mięsięczna, powinny wybrać raty równe. Rozkłądają one spłacaną kwotę równomiernie między kolejne raty kredytu, dając ulgę domowym finansom, zwłaszcza na początku okresu spłaty, gdy trzeba ponosić także kosza urządzania i wykańczania domu lub mieszkania.

Raty Równe Malejące
Zalety
  • początkowo niższe, niż w przypadku rat malejąch, kwoty rat
  • pozwalają zaoszczędzić na odsetkach
  • niskie miesięczne raty, pod koniec okresu spłaty
Wady
  • ostatecznie spłacamy znacznie większe odsetki
  • początkowe raty są bardzo wysokie
Wczywywanie... 14