9 sposobów na wyższą zdolność kredytową
Opublikowano: 2013-02-26
Oto sposoby poprawy zdolności kredytowej. Pozwolą Co one nie tylko otrzymać środki na Twoje wymarzone mieszkanie, ale także uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach.
Na to jak bank oceni Twoją zdolność kredytową wpływa wiele czynników opisaliśmy je szczegółowo w artykule Jak określana jest zdolność kredytowa?
W tym artykule pokażemy na przykładach jak można poprawić swoją zdolność kredytową. Naszą analizę skupimy na czynnikach ilościowych, czyli dochodzie i aktualnej kondycji finansowej kredytobiorcy. Pominiemy czynniki jakościowe takie jak wykonywany zawód, czy forma zatrudnienia aby nie komplikować analizy.
Przykłady oprzemy na typowej rodzinie:
- składającej się z 3 osób,
- oboje małżonków zarabia w okolicach średniej krajowej, czyli ich łączny dochód netto to 5000 zł
- małżeństwo ubiega się o kredyt mieszkaniowy oprocentowany na 6%
- oboje małżonków posiada karty kredytowe, z łącznym limitem 10 000 zł
- małżonkowie mają wspólne konto z przyznanym debetem w wysokości 2 000 zł
- rodzina spłaca dwa kredyty za samochód oraz za wakacje za granicą, miesięczne raty wynoszą łącznie 700 zł
Sposoby na wyższą zdolność kredytową
Wydłuż okres kredytowania
Wydłużenie okresu kredytowania to najprostsza rzecz jaką można zrobić. Im dłuższy okres spłaty kredytu tym niższe raty miesięczne, a co za tym idzie możliwość pożyczenia większej kwoty.
Niestety tą metodą nie da się uzyskasz wiele. Zgodnie z Rekomendacją S – maksymalny okres, dla którego obliczana jest zdolność kredytowa, to 25 lat. Nie oznacza to, nie można zaciągnąć kredytu na dłuższy okres, ale niezależnie od tego, czy będzie to 30 czy 35 lat zdolność kredytowa będzie obliczana jak dla kredytu na 25 lat.
Zrezygnuj z limitów kredytowych
Posiadanie limitów kredytowych, czy to na karcie kredytowej czy w formie kredytu odnawialnego na koncie obniża Twoja zdolność kredytową. Posiadanie otwartej linii kredytowej oznacza, że prędzej czy później z niej skorzystasz, a to z kolei wpłynie Twoją możliwość do terminowego spłacania rat.
Jeśli nie możesz w całości zrezygnować z limitów kredytowych postaraj się je ograniczyć. Zmniejszenie puli odnawialnych kredytów także wpływa pozytywnie na Twoją wiarygodności kredytową.
Przeprowadź konsolidację zadłużenia
Jeżeli spłacasz kilka kredytów rozważ ich konsolidację. Konsolidacja zadłużenia pozwoli Ci obniżyć miesięczne koszty jakie ponosisz dzięki połączeniu kilku kredytów w jeden, ale na korzystniejszych warunkach.
Zobacz ile możesz zyskać na konsolidacji wykorzystując nasz kalkulator kredytów konsolidacyjnych.
Spłać aktualne zobowiązania
Alternatywnie – możesz postarać się spłacić je przed terminem.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, masz prawo zawsze masz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu. Choćby była to tylko częściowa spłata kredytu, to obniżenie miesięcznych rat jakie płacisz wpłynie na poprawę Twojej zdolności kredytowej.
W naszym kalkulatorze spłaty zadłużenia możesz przeprowadzić symulację wcześniejszej spłaty swoich zobowiązań.
Uzbieraj większy wkład własny
Większy wkład własny to nie tylko możliwość uzyskania wyżej kwoty kredytu, ale także brak konieczności wykupienia ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.
Dodatkowo dysponując wysokim udziałem własnym można wynegocjować sobie z bankiem korzystniejsze warunki np. niższą marżę.
Nasza przykładowa rodzina posiada 30% wkładu własnego, umożliwia jej to obniżenie marży o 0.25 punktu procentowego. Oprocentowanie wnioskowanego kredytu wyniesie zatem 5.75%.
Znajdź współkredytobiorcę
Każdy bank pozwala na dołączenie do umowy współkredytobiorcy. Taka osoba nie musi być współwłaścicielem kredytu, a jedynie osobą współfinansującą. Częstą praktyką jest pomoc rodziców w tym zakresie.
To nie wszystko!
Istnieje znacznie więcej sposobów na poprawę zdolności kredytowej oto kilka z nich.
Wybierz raty równe
Choć raty równe w ogólnym rozrachunku wychodzą drożej niż raty malejące to mają istotną zaletę – w pierwszych latach spłaty są znacząco niższe niż raty malejące. Niższa kwota miesięcznych rat to możliwość spłaty wyższego kredytu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze rodzaju rat przeczytaj ten artykuł.
Wybierz kredyt w złotych
Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji S osoba starająca się o kredyt walutowy powinna mieć zdolność o 20% wyższą niż w przypadku analogicznego kredytu w złotych. Więc jeśli nie masz wymaganej zdolności do uzyskania kredytu w euro, staraj się o kredyt złotowy.
Podsumowanie
Zastosowanie wszystkich powyższych porad pozwoliło na ponad czterokrotne zwiększenie zdolności analizowanej rodziny. Oczywiście nie każdy ma możliwość zastosowania się do wszystkich powyższych porad.
Nie mniej jednak zastosowanie choćby niektórych sposobów pozwala zwielokrotnić kwotę możliwą do otrzymania z banku.
Bardzo duże znacznie mają także inne nie omówione tutaj czynniki takie jak forma zatrudnienia, wykonywany zawód, wiek kredytobiorców oraz historia kredytowa (opisujemy je szczegółowo tutaj).
Polecamy także:
- Raty równe czy malejące? Oto jest pytanie.
- Oprocentowanie to ściema! Zobacz co ma wpływ na cenę kredytu.