Kredyt walutowy
Kredyt dewizowy
Kredyt udzielany w walucie innej niż krajowa. Najczęściej w Euro lub frankach szwajcarskich.
Kredyty walutowe są niżej oprocentowane niż złotowe ze względu na niskie stopy procentowe w Strefie Euro i Szwajcarii. Niestety osoby decydujące się na tego typu rozwiązanie muszą liczyć się z tzw. ryzykiem kursowym, które może prowadzić do wzrostu wysokości rat na skutek zmian kursu waluty obcej.
Istnieją dwa rodzaje kredytu walutowego indeksowany i denominowany.
Kredyt walutowy indeksowany
Najpowszechniej stosowany wariant. Pożyczka zawierana jest na określoną kwotę w złotówkach, ale w chwili podpisania umowy jego wartość przeliczana jest na walutę obcą wg aktualnego kursu.
Wysokość kolejnych rat podawana jest w obcej walucie, ale spłata dokonywana jest w walucie krajowej, która przeliczana po kursie w dniu spłaty.
Spłata może odbywać się w dwu formach:
-
na podstawie fixingu (kursu średniego)
-
z uwzględnieniem spreadu kursowego
Drugie rozwiązanie jest wyjątkowo niekorzystne gdyż różnice między kursem kupna a sprzedaży dodatkowo podnoszą koszt obsługi zadłużenia.
Kredyt walutowy denominowany
W tym przypadku umowa zawierana jest na określoną kwotę waluty obcej, a w chwili wypłaty przeliczana jest ona na złotówki.
Wiąże się z tym spore ryzyko, że w wyniku spadku wartości waluty, kwota jaką otrzymamy z banku może być niższa niż pierwotnie zakładaliśmy.