Raty malejące
Raty kredytu składają się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. W przypadku rat malejących część kapitałowa jest stała w całym okresie trwania umowy, a część odsetkowa maleje wraz z każdą kolejną spłatą. W efekcie każda kolejna rata jest coraz niższa.
Poniższy wykres ilustruje jak zmieniają się proporcje między częścią kapitałową a odestkową na przestrzeni lat. Obliczenia wykonaliśmy dla kredytu na 500 000 zł na 20 lat przy oprocentowaniu 6%.
Zwróć uwagę, że choć każda kolejna rata jest coraz niższa to w każdym miesiącu spłacana jest taka sama cześć kapitalu. Cześć odsetkowa za to dynamicznie spada, dzieje się tak dlatego, że wraz z szybką spłatą kapitału zadłużenia, odsetki w kolejnych miesiącach naliczane są od coraz niższych kwot.
Dla przejrzystośći wykres przedstawia co dwunastą ratę.
Jak widać na powyższym przykładzie, raty malejące skupiają się na szybkiej spłacie kapitału, a to przekłada się na niższą sumę odsetek jakie przyjdzie zapłacić niż w przypadku kredytu z ratami równymi.
Zalety
Zaletą rat malejących są znaczne oszczędności na odsetkach w stosunku do rat równych. Dzieje się tak dlatego, że kwota od której naliczane są odsetki jest spłacana szybciej niż w przypadku wariantu rat równych.
Wady
Wadą tego rodzaju rat jest ich wysokość, która w początkowym okresie spłaty przewyższa raty równe.
Dowiedz się więcej:
-
Kiedy wybrać raty równe, a kiedy malejące?
Dowiedz się, który rodzaj rat będzie lepszym wyborem w twoim przypadku. -
Kalkulator: Raty równe czy malejące?
Na naszej stronie znajdziesz kalkulator, za pomocą którego wygodnie porównasz oba rodzaje rat.